Newgrange

Kolejne zdjęcia z Newgrange: 1-10 11-20 21-30 31-40 filmy

Tunel prowadzacy do komory glownej - grobowca ma 30 metrow. Komora ma ksztalt krzyza a dach jest podtrzymywany przez wsporniki. Wlasciwie trzeba powiedziec, ze tunel jest przedzielony na dwa - wschodni i zachodni i kazdy prowadzi do innego grobowca. Nie wiadomo od czego zalezalo, czy ludzie byli chowani w grobowcu wschodnim czy w zachodnim.

Krzemienna maska znaleziona w grobowcu, jest bardzo ciekawym odkryciem archeologicznym. Na uwage zwraca piekno i precyzja jej wykonania.

Ilosc teorii rozszyfrowujacych wyryte w glazach i kamieniach znaki jest tak duza jak ilosc pomyslow naukowcow, archeologow oraz turystow. Kazda teoria, ktorej nie mozna zaprzeczyc wydaje sie byc prawdziwa. Na uwage zwracaja reguralnosci zachowane pomiedzy poszczegolnymi znakami.

Anglicy maja swoje Stonehenge a Irlandczycy Woodhenge. Oczywiscie te na zdjeciu to rekonstrukcja na podstawie ulozenia pozostalosci wegielnych w ziemii.

Po dotarciu busem w drugie miejsce naszym oczom ukazal sie Newgrange, mlodszy brat Knowth. Newgrange pochodzi z angielskich snlow New Granary czyli nowy spichlerz. Wedlug babadan powstal on pomiedzy 3,5 tys. lat p.n.e a 2,7 tys. lat p.n.e. Jego srednica to okolo 103m a wysokosc okolo 9m.

Z wierzchu, podobnie jak Knowth porosniety jest trawa, jednak zupelnie inaczej skonstruowany front kopca, zbudowany z kamieni. Tzw. mur oporowy zbudowany jest z bialego kwarcytu. Utrzymuje sie [1], ze ten rodzaj kamieni musial miec wielkie znaczenie dla starej cywilizacji, gdyz zostal on przetransportowany az z gor Wicklow w okolicy Dublina (ponad 30km). Podstawe Newgrange tworza granitowe bloki o wadze od 4 do 8 ton. Z 35 kamieni lezacych dookola kopca zachowalo sie niestety tylko 12. Glaz stojacy przed wejsciem pokryty jest ornamentami w ksztalcie spiral oraz rombow, czyli symboli wiecznosci, czasu oraz przestrzeni.

Na zdjeciu widac pewna reguralnosc, w polozeniu kamieni na scianie. Ciekawa wydaje sie byc metoda w jaka ich polozenie zostalo wyliczone. Kopiec zostal odnaleziony i odbudowany calkiem niedawno wczesniej miejscowa ludnosc widziala w tym zwykla gorke. Kamienie byly rozsypane po okolicy, gdyz sam kopiec stoi na dosc sporym wzniesieniu. Aby wyliczyc na jakiej wysokosci w murze kamiec mial swoje miejsce, nalezalo go spuscic tak zeby sie poturlal w te samo miejsce, w ktorym zostal znaleziony.

Pomimo, ze kopiec caly sie zapadl, jego wnetrze z korytarzem i grobowcami zostalo nienaruszone. Front zostal odbudowany od nowa. Ciekawym obiektem sa kamienie przed wejsciem. Zostaly polozone tak, zeby nie mozna bylo mozna wejsc do srodka "na wprost", tylko ominac je i dopiero wtedy wejsc do srodka. Napewno nadaje to znaczenia i wagi rzeczom, ktore znajduja sie w srodku jak i calemu obiektowi kopca.

Rowniez wokol Newgrange, podobnie jak wokol Knowth, znajduja sie kamienni straznicy budowli. Wokol rozciaga sie widok na okolice, gdzie kiedys mieszkala kultura, ktora postanowila wybudowac kopce.


Kolejne zdjęcia z Newgrange: 1-10 11-20 21-30 31-40 filmy

[1] Na podstawie Przewodnika Pascala "Irlandia i Irlandia Polnocna" Bielsko-Biala 2003

[visits: 12376] C copyright http://sierakowski.eu